روندها و تکنولوژی های نوین طراحی سایت در سال 2024

این مقاله جامع به بررسی روندها و تکنولوژی‌های جدید در طراحی سایت در سال ۲۰۲۴ پرداخته و نکات مهمی را برای طراحان و توسعه‌دهندگان وب ارائه می‌دهد.
۶۲۷۱۴۰۳/۲/۳۰

چگونه Nginx را در اوبونتو 22.04 با Let's Encrypt ایمن کنیم

Let’s Encrypt یک مرجع صدور گواهینامه (CA) است که روشی قابل دسترس برای دریافت و نصب گواهینامه های رایگان TLS/SSL را ارائه می دهد و در نتیجه HTTPS رمزگذاری شده را در سرورهای وب فعال می کند. این فرآیند با ارائه یک سرویس گیرنده نرم افزاری، Certbot، که تلاش می کند بیشتر (البته نه همه) مراحل مورد نیاز را خودکار کند، فرآیند را ساده می کند. در حال حاضر، کل فرآیند دریافت و نصب گواهی بر روی Apache و Nginx کاملاً خودکار است.
۱۵۸۶۱۴۰۲/۳/۱۸

راه اندازی اولیه سرور با اوبونتو 22.04

هنگامی که برای اولین بار یک سرور اوبونتو 22.04 جدید ایجاد می کنید، باید برخی از مراحل پیکربندی مهم را به عنوان بخشی از راه اندازی اولیه انجام دهید. این مراحل امنیت و قابلیت استفاده از سرور شما را افزایش می دهد و پایه ای محکم برای اقدامات بعدی به شما می دهد.
۱۳۵۴۱۴۰۲/۳/۱۵

نحوه نصب Linux، Nginx، MySQL، PHP (دسته LEMP) در اوبونتو 22.04

دسته نرم افزار LEMP گروهی از نرم افزارها است که می تواند برای ارائه صفحات وب پویا و برنامه های کاربردی وب نوشته شده به زبان PHP استفاده شود. این یک مخفف است که یک سیستم عامل لینوکس را با یک وب سرور Nginx (تلفظ "Engine-X") توصیف می کند. داده های Backend در پایگاه داده MySQL ذخیره می شوند و پردازش پویا توسط PHP انجام می شود.
۱۷۷۷۱۴۰۲/۳/۱۲

ضروریات مدیریت بسته اوبونتو و دبیان

مدیریت بسته ها یکی از ویژگی های اساسی یک سیستم لینوکس است. قالب بسته بندی و ابزارهای مدیریت بسته از توزیعی به توزیع دیگر متفاوت است، اما اکثر توزیع ها از یکی از دو مجموعه اصلی ابزار استفاده می کنند.
۵۸۳۱۴۰۲/۳/۹

ضروریات مدیریت بسته: apt yum dnf pkg

اکثر سیستم عامل های مدرن یونیکس یک مکانیسم متمرکز برای یافتن و نصب نرم افزار ارائه می دهند. نرم افزار معمولاً در قالب بسته هایی توزیع می شود که در مخازن نگهداری می شوند. کار با بسته ها به عنوان مدیریت بسته شناخته می شود. بسته ها اجزای اصلی یک سیستم عامل را به همراه کتابخانه های مشترک، برنامه های کاربردی، خدمات و اسناد ارائه می کنند.
۵۵۷۱۴۰۲/۳/۵

چگونه یک توزیع لینوکس را انتخاب کنیم

برای راه اندازی یک سرور ابری، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید نصب یک سیستم عامل است. در دوران مدرن فعلی، تقریباً در اکثر موارد این به معنای یک سیستم عامل لینوکس است.
۳۷۳۱۴۰۲/۳/۲

ضروریات SSH: کار با سرورهای SSH، کلاینت ها و کلیدها

SSH یک پروتکل امن است که به عنوان ابزار اصلی برای اتصال به سرورهای لینوکس از راه دور استفاده می شود. SSH یک رابط مبتنی بر متن را با ایجاد یک پوسته راه دور فراهم می کند. پس از اتصال، تمام دستوراتی که در ترمینال محلی خود تایپ می کنید به سرور راه دور ارسال می شود و در آنجا اجرا می شود.
۴۳۶۱۴۰۲/۲/۳۱

نحوه تنظیم کلیدهای SSH در اوبونتو 20.04

SSH یا پوسته امن، یک پروتکل رمزگذاری شده است که برای مدیریت و برقراری ارتباط با سرورها استفاده می شود. هنگام کار با یک سرور اوبونتو، محتمل است که بیشتر وقت خود را در یک جلسه ترمینال که از طریق پروتوکل امنیتی SSH به سرور وصل است، بگذرانید.
۴۹۳۱۴۰۲/۲/۲۹

راه اندازی اولیه سرور با اوبونتو 20.04

هنگامی که برای اولین بار یک سرور اوبونتو 20.04 جدید ایجاد می کنید، باید برخی از مراحل پیکربندی مهم را به عنوان بخشی از راه اندازی اولیه انجام دهید. این مراحل امنیت و قابلیت استفاده از سرور شما را افزایش می دهد و پایه ای محکم برای اقدامات بعدی به شما می دهد.
۴۴۱۱۴۰۲/۲/۲۷